ForumPortalli*PytėsoriKėrkoRegjistrohuLista AnėtarėveGrupet e Anėtarėveidentifikimi

Share | 
 

 Teknologji : Vetė shkruhet, vetė shlyhet

Shko poshtė 
AutoriMesazh
ardijani
Ardijani
avatar

Numri i postimeve : 46
Age : 26
Registration date : 10/12/2007

MesazhTitulli: Teknologji : Vetė shkruhet, vetė shlyhet   Wed Jan 30, 2008 12:18 am


Cookies nga Google do tė fshihen vetvetiu nga kompjuterėt e shfrytėzuesve tė cilėt kthehen nė faqen e saj, gjatė dy vjetėve. Deri tani, pėr fshirje automatike, ėshtė dashur tė pritet deri nė vitin 2038.
Pėr ata tė cilėt dėshirojnė ta zgjasin kohėzgjatjen e kėtyre programeve, tė cilat i shfrytėzon Google, pėr tė marrė tė dhėna tė ndryshme dhe pėr tė pėrcjellė kėrkimet, automatikisht do tė shtyhen edhe pėr dy vjet.
Natyrisht, nuk keni nevojė tė pritni edhe aq – tė gjitha cookies, e po ashtu edhe ato tė Googleit, mund t’i fshini manualisht, kur tė ua donė qejfi, e nė rrjetin e gjerė ekzistojnė edhe mekanizma qė mund tė gjeni pėr tė parandaluar ato tė qėndrojnė pa nevojė nė kompjuterin tuaj.
Tė gjitha makinat e kėrkimit dhe shumica e faqeve tė internetit ushqejnė cookies nga kompjuterėt e shfrytėzuesve. Google ka vendosur pėr kėtė hap nė bazė tė kėrkesave tė shfrytėzuesve tė saj dhe aktivistėve pėr mbrojtjen e intimitetit online, duke konkluduar qė do tė ishte e udhės tė shkurtohet jetėgjatėsia e cookies.
Dhe kjo nuk ėshtė gjėja e parė qė ka bėrė kėtė vit, nė muajin mars ka njoftuar qė tė gjitha tė dhėnat, tė cilat do tė grumbullohen nga kėrkimet e shfrytėzuesve nė internet, do tė janė anonime, pas 18 muajsh.
Makinat e tjera tė mėdha tė kėrkimit ende janė nė hamendje nėse duhet tė ndjekin shembullin e Googleit.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.ardijani.tk
 
Teknologji : Vetė shkruhet, vetė shlyhet
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
www.ekonomi.forumr.net :: Kuriozitete nge shkenca dhe jeta-
Kėrce tek: