ForumPortalli*PytėsoriKėrkoRegjistrohuLista AnėtarėveGrupet e Anėtarėveidentifikimi

Share | 
 

 ---Pasqyrat financiare---Kontabilitet

Shko poshtė 
AutoriMesazh
xonqkeNumri i postimeve : 7
Registration date : 28/03/2008

MesazhTitulli: ---Pasqyrat financiare---Kontabilitet   Thu Apr 15, 2010 12:45 pm

Pasqyrat financiare

***Pasqyrat financiare janė fotografi tė kompanisė nė terma financiar

***Secila pasqyrė financiare ka tė bėjė me datė specifike apo mbulon periudhė tė veēantė

***Pasqyrat financiare – janė produkti final i procesit tė kontabilitetit qė na tregojnė se si
ka punuar biznesi dhe ku ka mbetur

***Pasqyrat i ndajme :
-Pasqyra e tė ardhurave
-Pasqyra e ekuitetit tė pronarėve apo e fitimeve tė mbajtura
-Bilanci i gjendjes
-Pasqyra e rrjedhjes sė parasė

***Libermbajtja e thjeshte Kontabiliteti i thjeshtė qė nėnkupton vetėm regjistrimin e hyrjeve tė thjeshta vertikale pėr secilin transaksion. Kjo do tė thotė se regjistrimi i secilit transaksion pėrfshin njė shtyllė tė vetme, qė nėnkupton se regjistrimi vijues regjistrohet nė shtyllėn vijuese.

***Objektivat e biznesit
///Realizimi i profitit
///Tė mbeturit solvent (me aftėsi pagimi

***Ēfarė ėshtė ekuacioni bazik i kontabilitetit?
-Nė kushtet bashkėkohore, kontabiliteti financiar ėshtė i bazuar nė rregullat e kontabilitetit tė dyfishtė.
Kontabiliteti i dyfishtė nuk ėshtė ide e re. Paraqitja e kontabilitetit tė dyfishtė paraqitet nė librat e matematikės tė cilėt i kishte shkruar Luca Paciolo, mė 1494.
-Ekuacioni bazik i kontabilitetit ėshtė raporti nė mes tė aseteve,detyrimeve plus ekuitetit tė pronarėve

***Ēfarė janė asetet?
-Diēka qė posedon kompania e qė ka vlerė tė ardhshme ekonomike.
-Toka
-Ndėrtesa
-Pajisjet
-Goodwill (emri i mirė)

***Bilanci i gjendjes...
-Nė pėrgjithėsi pėrbėn klasifikimin standard tė zėrave si vijon:
-Asetet rrjedhėse
-Investimet afat gjata
-Prona, impiantet dhe pajisjet
-Asetet e paprekshme
-Detyrimet rrjedhėse
-Detyrimet afatgjata
-Ekuiteti i pronarėve

***Asetet rrjedhėse
-Asete qė pritet tė shndėrrohen nė para apo shfrytėzohen nė biznes brenda njė viti.
-Asetet rrjedhėse renditen sipas likuiditetit.
-Shembull:
-Paraja (Cash)
-Investimet afat shkurtra
-LL/A(Llogarit e Argetueshme)
-Inventari
-Furnizimet
-Shpenzimet e parapaguara

***Investimet afat gjata
-Asete qė mund tė shndėrrohen nė para, por ky shndėrrim nuk pritet tė ndodh brenda njė viti.
-Asete qė nuk ėshtė e thėnė tė shfrytėzohen brenda biznesit
Shembull:
-Investimet nė aksione dhe obligacione.
-Investimet nė asete afatgjata si nė tokė, ndėrtesa ...qė momentalisht nuk shfrytėzohen nė aktivitetet
operative tė kompanisė.

***Prona, impiantet dhe pajisjet
/Asete me jetė zgjatje relativisht tė gjatė.
/Asete tė shfrytėzuara nė operimin e biznesit.
Shembull:
/Toka
/Ndėrtesat
/Makineria
/Pajisjet
/Mobilet

***Asetet e paprekshme
-Asete jo rrjedhėse
-Nuk kanė substancė fizike
-Shembull:
-patenta
-e drejta e autorit
-emri tregtar
-franshiza


Per me teper e keni te paraqitur ne sllajd
Shkarko :
mediafire.com ?njeueyyyum1Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.eginet.page.tl
 
---Pasqyrat financiare---Kontabilitet
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
www.ekonomi.forumr.net :: Pyetje Rreth Ekonomisė :: Ekonomi-
Kėrce tek: