ForumPortalli*PytėsoriKėrkoRegjistrohuLista AnėtarėveGrupet e Anėtarėveidentifikimi

Share | 
 

 Vajza kroate zgjohet nga koma dhe fillon tė flas gjermanisht

Shko poshtė 
AutoriMesazh
xonqkeNumri i postimeve : 7
Registration date : 28/03/2008

MesazhTitulli: Vajza kroate zgjohet nga koma dhe fillon tė flas gjermanisht   Thu Apr 15, 2010 12:59 pm

Njė vajzė 13 vjeēare nga Knini i Kroacisė para dy javėsh u zgjua nga koma, dhe nė vend se tė fliste nė gjuhėn amtare
- gjuhėn kroate, ajo pėr dy ditė foli vetėm gjermanisht. Ajo ishte pranuar nė spital para dy muajsh pas helmimit tė gjakut.
Pėrveē pediatrit, vajzėn e kanė kontrolluar edhe defektologu i spitalit dhe psikologu, por shkaktari i ndėrrimit tė gjuhės
ende nuk dihet. Zyrtarėt e spitalit thanė se ajo e fliste gjermanishten shumė mė rrjedhshėm se qė ka mundur ta mėsonte nė shkollė.
Neurpsikiatri Mijo Milas tha se ky rast pėr mjekėsinė ėshtė i pashpjegueshėm, ndėrsa vjen nga nėnvetėdija e thellė.
“Ėshtė e mundur se ka qenė e lidhur thellė me dikė qė nė afėrsi tė saj ka ruajtur kėtė gjuhė.
Ka shumė raste tė regjistruara kur njerėzit pas kthimit nga gjendja pa vetėdije kanė filluar
tė flasin njė gjuhė tjetėr tha ai.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.eginet.page.tl
 
Vajza kroate zgjohet nga koma dhe fillon tė flas gjermanisht
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
www.ekonomi.forumr.net :: Kuriozitete nge shkenca dhe jeta-
Kėrce tek: