ForumPortalli*PytėsoriKėrkoRegjistrohuLista AnėtarėveGrupet e Anėtarėveidentifikimi

Share | 
 

 Ekonomia

Shko poshtė 
AutoriMesazh
ardijani
Ardijani
avatar

Numri i postimeve : 46
Age : 26
Registration date : 10/12/2007

MesazhTitulli: Ekonomia   Thu Apr 15, 2010 9:40 pm

Ekonomia - ky term rrjedh nga greqishtja e vjetėr nga fjala οἶκος [oikos], dhe do tė thotė "shtėpi, tempull, kamp, hallė" dhe fjala νόμος [nomos], qė do tė thotė zakon, rregull, konventė qė fjalė pėr fjalė don tė thotė "rregull shtėpiak."

Ekonomia ėshtė njė shkencė shoqėrore qė merret me studimin e prodhimit, shpėrndarjes dhe konsumit tė tė mirave dhe shėrbimeve. Ndryshe, ekonomia njihet si shkencė e cila studion tė gjitha marrėdhėniet qė zhvillohen gjatė njė procesi ekonomik, qofshin ato mes qenieve njerėzore, qenieve njerėzore dhe mjeteve tė prodhimit apo qenieve njerėzore dhe politikave tė prodhimit.

Pėrkufizimi i i mėsipėrm ėshtė njė nga shumė definicionet e formuluara nga ana e ekonomistėve eminentė botėrorė. Tėrėsia e marrėdhėnieve nė prodhim qė i pėrgjigjet njė shkalle tė caktuar tė zhvillimit tė forcave prodhuese nė njė rend shoqėror.

Njė pėrcaktim ekonomik nga njė pėrcaktim tjetėr ndyshon nė varėsi tė periudhės se kur ėshtė bėrė apo edhe nga studiuesi (sipas qasjeve) qė ka bėrė atė pėrcaktim.

Ekonomia ėshtė njė fushe studimore dinamike, e cila gjithnjė e mė shumė zgjerohet kėshtu rrethi i pėrfshirshmėrisė sa shkon e rritet. Nė kėtė kontekst, pėr studim mė tė lehtė dhe mė tė detajuar ekonomia ndahet nė pjesė. Ndarja e ekonomisė si tėrėsi mund tė bėhet duke u marr parasysh kėndvėshtrimin nga i cili bėhet piknisja pėr ndaje.

Ekonomia ndahet ne mikroekonomi dhe makroekonomi
a.Mikroekonomia ėshtė degė e ekonomisė e cila studion njėsitė e veēanta tė ekonomisė siē janė familjet apo ndėrmarrjet. Kjo degė merret me pjesė tė veēanta tė kėrkesės dhe ofertės, si dhe me ndėrthurjen e tyre.
b.Makroekonomia ėshtė ajo pjese e shkencave ekonomike qė meret me studimin e funkcionimit tė ekonomisė nė kuptim tė gjėrė tė fjalės. Nė kėtė kontekst, ajo analizon format mė sintetike tė treguesve ekonomikė si: Prodhimi i Brendshėm Bruto (PBB) dhe ciklet ekonomike tė tij, papunėsinė dhe inflacionin, konsumin, investimet, politikat fiskale dhe monetare, tregėtinė ndėrkombėtare, bilancin e pagesave, etj

Sipas Aktivitetit
Ekonomia shumėdegėshe
Bujqėsore
Industriale
Blegtorale
Pyjore
Ujore
Digjitale

Sipas pėrfshirjes teritoriale
Ekonomia botėrore (Ekonomia ndėrkombėtare)
Ekonomia kontinentale
Ekonomia shtetėrore
Ekonomia regjionale
Ekonomia komunale.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.ardijani.tk
 
Ekonomia
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
www.ekonomi.forumr.net :: Pyetje Rreth Ekonomisė :: Ekonomi-
Kėrce tek: