ForumPortalli*PytėsoriKėrkoRegjistrohuLista AnėtarėveGrupet e Anėtarėveidentifikimi

Share | 
 

 6 minuta kushtojnė 500 mln euro

Shko poshtė 
AutoriMesazh
ardijani
Ardijani
avatar

Numri i postimeve : 46
Age : 26
Registration date : 10/12/2007

MesazhTitulli: 6 minuta kushtojnė 500 mln euro   Sat Apr 17, 2010 2:30 pm

6 minuta kushtojnė 500 mln euro

“Kam kėnaqėsinė tė deklaroj qė ceremonia e fillimit tė punimeve nė autostradėn Morinė-Merdare do tė jetė me datėn 25 tė kėtij muaji, ku nė mėnyrė simbolike fillon realizimi i projektit tonė madhor nacional. Nė kėtė ceremony, janė ftuar tė gjithė qytetarėt qė dėshirojnė tė marrin pjesė dhe tė bėhen pjesė historisė tė realizimit tė ėndrrės sonė. Po ashtu, ne, do t’i ftojmė tė gjithė personalitetet e jetės politike, publike, si dhe presim se do tė ketė edhe mysafirė ndėrkombėtarė”, ka thėnė Limaj.
Autostrada do tė jetė me standarde evropiane, deklaroi Limaj. 28 metra e gjerė, me 4 shirita nga 3.75 metra dhe dy shirita pėr ngadalėsim. Shpejtėsia e lejuar do tė jetė 120 km/h, kurse aty ku vlerėsohet e mundshme mund tė miratohet shpejtėsi edhe deri 140 km/h.

Autostrada do tė jetė e sistemit tė mbyllur, hyrje-dalje vetėm nė kyqje tė autostradės, tė cilat do tė jenė nga dy nė ēdo komunė, nėpėr tė cilėn do tė kaloj autostrada. Pėr trasenė e autostradės do tė ketė diskutim parlamentar dhe publik, ka thėnė Limaj, megjithėse, ai, u shpreh nė favor tė evitimit tė tuneleve.

“Unė jam i bindur se qytetarėt e kėtij vendi nuk do tė lejonin qė pėr 6 minuta vonesė t’i shpenzojnė 500 milionė euro, sepse, nuk kemi shkurtim tė distancave, kemi vetėm 11 kilometra ndryshim, qė nė autostradė, ėshtė 5 minuta vonesė”, ka sqaruar Ministri Limaj.

Ministri Limaj njėherit u shpreh se financimi ėshtė i sigurt, sė paku pėr fillim, duke thėnė se Ministria e Ekonomisė dhe Financave ėshtė ajo, e cila ka pėrgatitur planin e financimit. Ndryshe, ai siguroi se kontrata me “Bechtel & Enka” ėshtė mė e mira nė rajon.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.ardijani.tk
 
6 minuta kushtojnė 500 mln euro
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
www.ekonomi.forumr.net :: Pyetje Rreth Ekonomisė :: Tė Rejat Nga Ekonomia-
Kėrce tek: