ForumPortalli*PytėsoriKėrkoRegjistrohuLista AnėtarėveGrupet e Anėtarėveidentifikimi

Share | 
 

 Rritja ekonomike nė Kinė 11.9 %

Shko poshtė 
AutoriMesazh
ardijani
Ardijani
avatar

Numri i postimeve : 46
Age : 26
Registration date : 10/12/2007

MesazhTitulli: Rritja ekonomike nė Kinė 11.9 %   Sat Apr 17, 2010 2:31 pm

Rritja ekonomike nė Kinė 11.9 %

Ekonomia e Kinės ėshtė rritur 11.9 % nė tremujorin e parė tė vitit.Inflacioni ka qenė i ulėt, kurse ēmimet e konsumit janė rritur 2.2 %, mė pak se maksimumi prej 3 % i lejuar nga qeveria.
Shifrat lėnė tė kuptohet se liderėt kinezė po korrin sukses nė pėrpjekjet e tyre pėr tė nxitur nivelin e lartė tė rritjes ekonomike, dhe parandaluar rritjen e inflacionit.

Brazili, Rusia, India dhe Kina vlerėsohen si gjigandėt ekonomikė tė sė ardhmes.

Kina, e cila duket si vendi lider i kėtij grupi, me anė tė rritjes sė shpejtė tė prodhimit pėr eksport, ka shėnuar njė rritje ekonomike rekord.

Ky vend, nė tregjet e eksportit, dominon pa diskutim edhe falė avantazhit tė kostove tė ulėta.

Sipas vėzhguesve, nė vitin 2040 ekonomia mė e madhe nė botė do tė jetė ajo e Kinės.

Edhe Fondi Monetar Ndėrkombėtar ėshtė i mendimit se kėto vende janė ato qė do ta nxjerrin ekonominė botėrore nga kriza.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.ardijani.tk
 
Rritja ekonomike nė Kinė 11.9 %
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
www.ekonomi.forumr.net :: Pyetje Rreth Ekonomisė :: Tė Rejat Nga Ekonomia-
Kėrce tek: