ForumPortalli*PytėsoriKėrkoRegjistrohuLista AnėtarėveGrupet e Anėtarėveidentifikimi

Share | 
 

 Kuriozitete te Ndryshme

Shko poshtė 
AutoriMesazh
ardijani
Ardijani
avatar

Numri i postimeve : 46
Age : 26
Registration date : 10/12/2007

MesazhTitulli: Kuriozitete te Ndryshme   Wed Dec 12, 2007 12:28 pm

1.Sikur nga te gjithe ujerat e deteve dhe oqeaneve te nxirrej kripa,me te do te mbulohej gjithe siperfaqja e tokes sone me nje shtrese prej rreth 130 metrash.
2.Pse deti i zi quhet keshtu? Sepse perqindja e vogel e kripezimit prej 1.9% i jep Detit te Zi nje ngjyre te erret karakteristike
3.Gjuhet e Botes ne shoqerin e sotme njerzore fliten 2796 gjuhe te ndryshme.Ato ndahen ne 11 grupe kryesore dhe 50 grupe "gjuhesh te vogla" kurse njerzit qe i flasin keto gjuhe i perdorin rreth 8000 dialekte
4.Per te prodhuar 1kilogram mjalte nje blete i duhet te thith nektarin e 12 milion luleve dhe per kete duhet te pershkoj nje rrug me gjatesi prej rreth 300.000kilometra
5.Ne cdo liter uje te siperfaqes se detit ka mesaterisht rreth 10.000 gjallesa ne 100 metra ka 3.000 dhe ne 5.000 metra ka mesaterisht 15 gjallesa
6.Thellesia ma e madhe e deteve dhe oqeaneve ndodhet ne pjesen perendimore te oqeanit perendimor dhe arrin ne 11030 metra
7.Zakonisht nje njeri ka ne koke rreth 100.000 qime floku.Te flokekuqt kjo shifer arrin ne 90.000 te bjondet ne 140.000 dhe tek brunet diqka ne mes te ketyre dy shifrave
8.Shpikesi i telefonit- Uaston hajde ketu me duhesh---fjala e par e transmetuar nepermjet telefonit nga shpikesi i tij Aleksander Graham Bell qe e therriste ndihmesin e tij Uaston.Aj mori patenten e telefonit 174465 ne vitin 1876
9.Cdo dite ne bote lindin 250.000 njerz.Ne cdo 100 vajza te sapolindura korrespondojne 105 djem te sapolindur.Brenda 50 viteve te ardhshum popullsia e botes do te dyfishohet
10.operacioni me i gjate i cili u zhvillua ne vitin 1951 ne Chicago Illinois (USA) gjate te cilit pacientes Gertrude Levandowski iu menjanua nje ciste nga njera vezore e saj zgjati prej 4-8 Shkurt d.m.th 96 ore. Gjate operacionit pesha e pacientes zbriti nga 280 ne 140 kg
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.ardijani.tk
 
Kuriozitete te Ndryshme
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
www.ekonomi.forumr.net :: Kuriozitete nge shkenca dhe jeta-
Kėrce tek: