ForumPortalli*PytėsoriKėrkoRegjistrohuLista AnėtarėveGrupet e Anėtarėveidentifikimi

Share | 
 

 Ushqimi i shpejtė’ ndikon nė impaktin mendor

Shko poshtė 
AutoriMesazh
ardijani
Ardijani
avatar

Numri i postimeve : 46
Age : 26
Registration date : 10/12/2007

MesazhTitulli: Ushqimi i shpejtė’ ndikon nė impaktin mendor   Sat Apr 17, 2010 2:48 pm

‘Ushqimi i shpejtė’ ndikon nė impaktin mendorUshqim i shpejtė apo ndryshe i njohur si ‘Fast Food’, mund tė na kursejė njė pjesė tė madhe tė kohės, por nė tė njėjtėn kohė na bėn tė jemi mė tė nxituar nė veprimet tona, duke treguar njė mosdurim nė gjėrat e caktuara qė ne i bėjmė.
Njė studim prej tre eksperimenteve i bėrė nė Universitetin e Torontos, ka sqaruar se pse imazhet e ‘Fast Food’ mund tė ndikojnė nė impaktin tonė mendor. Eksperimenti i parė pėrfshiu 57 participantė tė cilėt janė vėnė para monitorėve tė kompjuterėve. Gjysma e tyre iu nėnshtruan monitorėve pa kurrfarė imazhi, kurse gjysma tjetėr logove tė ‘ushqimit tė shpejtė’. Pas kėsaj, tė dy grupeve iu ėshtė shkruar nga njė tekst, tė cilin mė shpejtė e lexuan studentėt qė panė logot e ‘ushqimit tė shpejtė’.

Nė eksperimentin e dytė, pjesėmarrėsit u pyetėn se kur kishin ngrėnė pėr herė tė fundit ‘ushqim tė shpejtė’ dhe kur kishin shkuar pėr shopin, ndėrsa rezultatet treguan se pjesa mė e madhe e tyre e kujtonin drekėn e fundit me ‘ushqim tė shpejtė’. Nė eksperimentin e tretė, studentėt e universitetit i janė nėnshtruar pyetjes se cilat logo janė mė estetike, ata tė ‘ushqimit tė shpejtė’ tė industrive (McDonalds ose KFC) apo tė restoranteve mė tė lira. Pjesa mė e madhe u pėrgjigj pėr logot e ushqimit tė shpejtė. Gjithashtu u konstatua se ushqimi i shpejtė ndikon nė shpenzim tė tepruar tė tė hollave.

Nga gjithė ky studim vijmė nė pėrfundim se ekspozimi para ushqimeve apo simboleve tė ‘Fast Food’ ndikon nė impaktin dhe mosdurimin tonė mendor, duke vėrtetuar se ushqimi i shpejtė mund tė jetė indikator i lartė i sjelljeve tė njeriut.[code]
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.ardijani.tk
 
Ushqimi i shpejtė’ ndikon nė impaktin mendor
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
www.ekonomi.forumr.net :: Kuriozitete nge shkenca dhe jeta-
Kėrce tek: