ForumPortalli*PytėsoriKėrkoRegjistrohuLista AnėtarėveGrupet e Anėtarėveidentifikimi

Share | 
 

 Molla ėshtė super-pemė

Shko poshtė 
AutoriMesazh
ardijani
Ardijani
avatar

Numri i postimeve : 46
Age : 26
Registration date : 10/12/2007

MesazhTitulli: Molla ėshtė super-pemė   Sat Apr 17, 2010 2:56 pm

Molla ėshtė super-pemė

Lista e super-frutave mund tė zgjerohet edhe me njė anėtar, qė do tė mund tė qėndronte krahas portokallit dhe grupit tė frutave kokėrore (manaferra, boronica, dredhėzat etj.).
Ėshtė fjala pėr mollėn, tė cilėn shkencėtarėt amerikan e kanė shpallur si frytin mė tė shėndetshėm dhe me mė shumė efekte. Molla po ashtu ėshtė njė prej pemėve qė mund tė gjendet nė treg mė lehtė gjatė gjithė vitit.
Duke vlerėsuar nė bazė tė efektit antioksidues ORAC (Oxygen Radical Absorbance Capacity), molla ka njė indeks prej 7500 njėsi (sė bashku me lėvoren), duke qėndruar madje edhe para boronicės, indeksi i tė cilės ėshtė 4750 (1/2 e lugės).
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.ardijani.tk
 
Molla ėshtė super-pemė
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
www.ekonomi.forumr.net :: Kuriozitete nge shkenca dhe jeta-
Kėrce tek: