ForumPortalli*PytėsoriKėrkoRegjistrohuLista AnėtarėveGrupet e Anėtarėveidentifikimi

Share | 
 

 Nė Indi ka mė shumė telefona se tualete

Shko poshtė 
AutoriMesazh
ardijani
Ardijani
avatar

Numri i postimeve : 46
Age : 26
Registration date : 10/12/2007

MesazhTitulli: Nė Indi ka mė shumė telefona se tualete   Sat Apr 17, 2010 2:58 pm

Nė Indi ka mė shumė telefona se tualete

Hulumtimi i organizatės sė Kombeve tė Bashkuara pėr tė gjetur mėnyrat pėr pėrmirėsimin e infrastrukturės sanitare nė botė, ka dėshmuar se indianėt kanė mė shumė telefona celularė sesa tualete.
Nė Indi e cila ka 1.2 miliardė banorė, telefona celularė me parapagim janė 563.73 milionė njerėz, derisa gjithsej 366 milionė kanė qasje nė tualete. Kjo nėnkupton se vetėm 31 pėr qind e popullatės kanė qasje nė sanitari qė ia vlejnė emrit.

Studimin e ka publikuar nė vitin 2008 njė agjenci lokale pėr hulumtim dhe edukim e cila bashkėpunon me UNESCO-n dhe OKB-nė.

"Ėshtė tragjike ironia se nė Indi, nė vendin i cili ėshtė aq i pasur sa qė gjysma e popullatės kanė telefon celular, mbi gjysma e saj nuk kanė tualet si duhet dhe tė domosdoshėm”, ka thėnė drejtori i agjencisė, duke theksuar rėndėsinė e tualeteve pėr shėndetin e tyre.

Hulumtimi tregon se investimet nė ndėrtimin e tualeteve (300 dollarė) do tė shpaguheshin shumėfish me anė tė fitimeve qė do tė merreshin me anė tė kursimit, para sė gjithash, nė shėndetėsi dhe luftė kundėr varfėrisė, respektivisht secili dollar i investuar nė shoqėri do tė kthehej si 34 dollarėsh, njoftuan mediet botėrore tė premten.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.ardijani.tk
 
Nė Indi ka mė shumė telefona se tualete
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
www.ekonomi.forumr.net :: Kuriozitete nge shkenca dhe jeta-
Kėrce tek: