ForumPortalli*PytėsoriKėrkoRegjistrohuLista AnėtarėveGrupet e Anėtarėveidentifikimi

Share | 
 

 Ferrari lanson modelin mė tė shpejt - 599 GTO

Shko poshtė 
AutoriMesazh
ardijani
Ardijani
avatar

Numri i postimeve : 46
Age : 26
Registration date : 10/12/2007

MesazhTitulli: Ferrari lanson modelin mė tė shpejt - 599 GTO   Sat Apr 17, 2010 3:01 pm

Ferrari lanson modelin mė tė shpejt - 599 GTO

Pasi qė i kemi parė disa fotografi spiune dhe dėgjuar tregime tė ndryshme pėr Ferrarin 599 GTO, ka ardhur koha qė prodhuesi italian tė shfaqet para premierės botėrore nė Pekin nė fund tė kėtij muaji.
Ferrari 599 GTO do tė jetė modeli mė i shpejtė pėr rrugė nė ofertė, madje mė i shpejt edhe se modeli legjendar Enzo. Automjeti mė i fuqishėm komercial Fiorano ėshtė i pajisur me motorin V12 tė modifikuar gjashtė-litėrsh i cili zhvillon 670 kuaj fuqi me 8.250 o/min dhe 620 Nm me 6.500 o/min. Ani pse ėshtė pėr 50 KF mė i fuqishėm se versioni nė modelin standard Fiorano, motori i ri shpenzon dhe emeton mė pak – 17.5 litra karburant nė njėqind kilometra dhe 411 gramė CO2 pėr kilometėr.

Ferrari pohon se falė marshit vazhdues prej gjashtė shpejtėsish 599 GTO prej zero deri nė 100 kilometra nė orė arrin pėr 3.35 sekonda dhe pėrshpejton deri nė 335 km/h maksimalisht. E dhėnė shumė mė e rėndėsishme se kjo ėshtė se automjeti ka tejkaluar stazėn testuese tė cilėn e ka bėrė Fiorano pėr vetėm 1.24 minuta, respektivisht njė sekondė tė plotė mė shpejt se Enzo qė e bėn edhe automjetin mė tė shpejt komercial tė Ferrarit.

Gjėrat tjera nė krahasim me Fioranon standarde kanė tė bėjnė me pėrpunimin e kujdesshėm tė materialeve kompozite tė cilat masėn e automjetin e kanė lėshuar nė 1.495 kilogramė, janė integruar amortizatorė dhe stabilizatorė tė ri, sė bashku me aerodinamikėn e avancuar e cila kujdeset qė ai tė mos fluturojė, ka fituar edhe kompletin e frenave tė qeramikės me 599XX tė cilat nga 100 km/h e ndalin kėtė model pėr vetėm 32.5 metra.

Ferrari 599 GTO do tė prodhohet vetėm nė 599 njėsi dhe do t’u shitet vetėm klientėve tė pėrzgjedhur me ēmimin e pritur prej 267.000 eurosh.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.ardijani.tk
 
Ferrari lanson modelin mė tė shpejt - 599 GTO
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
www.ekonomi.forumr.net :: Kuriozitete nge shkenca dhe jeta-
Kėrce tek: